Oprichten van een OR of PVT

Onze adviseur voor dit thema: Gabriëlle Verberne

fit-en-vitaal-try-01
fit-en-vitaal-try-01 Thema nieuw ontwerp van werk 80px

De bestuurder van een onderneming is verantwoordelijk voor het instellen van een OR.

De bestuurder kan de werknemers vragen of er belangstelling is voor een OR. Ook kunnen werknemers zelf het initiatief nemen en de bestuurder vragen mee te werken aan het oprichten van een OR. De samenstelling en werkwijze van een OR lees je in de artikelen 1 tot en met 15 van de WOR.

Voorbereidingscommissie

De directie benoemt een voorbereidingscommissie van ongeveer zes leden:

  • de bestuurder
  • de HR-manager
  • en een aantal werknemers (een PVT heeft een kleinere commissie nodig)

De commissie bereidt het OR-reglement en de verkiezingen voor en zorgt voor de communicatie. Gebruikelijk is dat in de overgangsfase de bestuurder de voorbereidingscommissie informeert over lopende zaken.

Het OR-reglement

De voorbereidingscommissie start met een voorlopig OR-reglement dat later door de gekozen OR definitief wordt vastgesteld. Vanaf dat moment is het de OR die het reglement kan wijzigen. De OR moet hierbij de bestuurder wel de gelegenheid geven zijn standpunt kenbaar te maken.

Het reglement beschrijft de interne werkwijze van de OR, het verloop van de verkiezingen en de invulling van tussentijdse vacatures. Een aantal onderdelen van het reglement biedt een keuzemogelijkheid.

Om het opstellen van een OR-reglement te vereenvoudigen heeft de Sociaal Economische Raad (SER) een tool gemaakt. Voor de PVT heeft de SER een leidraad met een modelreglement gemaakt. Bekijk de voorbeelden van de SER (externe website).

Draaiboek voor verkiezingen

De doorlooptijd van het vaststellen van de OR-verkiezingen tot en met de uitslag van de verkiezingen is ongeveer 13 weken. Meer informatie lees je hier in een draaiboek voor OR-verkiezingen.

 bestuurder toetst periodiek of
 een OR aan de orde is, zo ja:
 =>
 directie benoemt de 
 voorbereidingscommissie
 =>
 commissie bereidt OR-reglement
 en verkiezingen voor
 verkiezingen (vergt circa
 13 weken voorbereiding)
 =>
 uitslag van verkiezingen
 =>
 installatie van de OR, bijvoorbeeld
 tijdens eerste overleg