08 december 2023

Nieuwe cao NWb: alle medewerkers gaan er minimaal 10% op vooruit

Gabriëlle Verberne
CAO WNB

Werkgevers en vakbonden hebben gisteren een onderhandelingsresultaat bereikt over de nieuwe cao NWb per 1 januari 2024.

Een cao van 18 maanden met twee keer een structurele loonsverhoging.

De nieuwe cao loopt van 1 januari 2024 tot en met 30 juni 2025. Direct bij de start van de nieuwe cao vindt de eerste structurele loonsverhoging plaats: 7,0% met een minimumbedrag van € 275 bruto per maand op fulltime basis. De tweede structurele verhoging van 3,0% vindt plaats per 1 januari 2025. Door het minimumbedrag van € 275 bruto gaan de laagste inkomens er in deze cao ruim 15% op vooruit. Voor modale inkomens is dat ongeveer 12% en voor de hoogste inkomens 10%.

Loon was het belangrijkste onderwerp van deze cao-onderhandelingen, maar niet het enige onderwerp. Naast bovenstaande loonafspraken hebben we namelijk ook afspraken gemaakt over onder andere:

  • Duurzame inzetbaarheid, verduurzaming en vergroening
    Het DI-budget wordt zowel vereenvoudigd als verbeterd. Werkgevers gaan in plaats van 2/3e deel voortaan de volledige kosten vergoeden tot het maximum van € 500 bruto. Ook wordt het, uiterlijk 1 januari 2025, mogelijk om dit budget te gebruiken voor doelen op het gebied van verduurzaming en vergroening.
    Daarnaast wordt de Vitaliteitsregeling verlengd en zijn er afspraken gemaakt over werkdruk en de sectorale kaders voor de RVU vrijstelling.

  • Verlof
    Het wordt aantrekkelijker voor partners om aanvullend geboorteverlof op te nemen na de geboorte van hun kind, omdat werkgevers de wettelijke uitkering van 70% gaan aanvullen tot 100% van het salaris. Ook is een afspraak gemaakt over mantelzorg.

  • Diversiteit en inclusie
    Alle bedrijven gaan volgend jaar een pilot doen, waarbij christelijke feestdagen in de cao kunnen worden geruild met persoonlijke feestdagen. De uitkomsten van de pilots zullen in het eerste kwartaal van 2025 worden geëvalueerd.

  • Modernisering van de cao
    Een werkgroep gaat aan de slag om de cao te moderniseren en beter zichtbaar te maken wat onze cao NWb allemaal te bieden heeft.

  • Sectoraal Sociaal Plan
    De looptijd wordt verlengd met 18 maanden, het bedrag van het maximale Toekomstbudget wordt verhoogd en om te bepalen wat een passende functie is gaan dezelfde uitgangspunten gelden die het UWV toepast.

  • Vakbondsfaciliteiten
    Er zijn afspraken gemaakt over een eenmalige tegemoetkoming aan de vakbondscontributie.

Meer details over deze en de andere afspraken lees je in het onderhandelingsresultaat.

Vervolg
De vakbonden leggen het onderhandelingsresultaat met een positief advies voor aan hun leden. De stemtermijn loopt tot en met 17 december 2023. Als een meerderheid van de leden instemt met het resultaat, is de nieuwe cao per 1 januari 2024 een feit.